Питон је програмски језик високог нивоа, интерпретативан, интерактиван, и објектно оријентисани језик са скриптама. Питон је дизајниран да буде лако читљив. У њему се користе уобичајене кључне речи на енглеском и има мање синтаксних конструкција него други језици. - Питон је интерпретативан - Питон се извршава у реалном времену од стране интерпретера. Није потребно да извршавате ваш програм пре извршавања. Ово је слично Перлу или ПХП-у.
- Питон је интерактиван - можете уносити команде преко љуске Питон интерпретера да би сте унели свој програм.
- Питон је објектно оријентисан - Питон подржава објектно оријентисане стилове и/или технике програмирања који инкапсулирају (обмотавају) код у објекат.
- Питон је језик за почетнике - Питон је веома погодан за почетнике у програмирању и подржава велики број апликација које су у њему написане.
Историјат Питона Питон је развио Гидо ван Росум (Guido van Rossum)у касним осамдесетим у Националном истраживачком институту за математику и рачунарске науке (National Research Institute for Mathematics and Computer Science) у Холандији. Питон је дериват више програмских језика укључујући ABC, Modula-3, C, C++, Algol-68, SmallTalk, и Unix љуску као и друге скриптне језике. Над Питоном постоје ауторска права. Као и код Перла (Perl) изворни код је сада под GNU General Public License (GPL). Питон сада одржава тим из Института мада је Гвидо ван Росум и даље укључен у пројекат.
Карактеристике Питона укључују:
- Лак је за учење - Питон има мали број кључних речи, једноставну структуру и јасно дефеинисану синтаксу. Речено дозвољава да студенти брзо науче Питон.
- Лак је за читање - Код у Питону је јасно дефинисан и видљив/прегледан.
- Лак је за одржавање - Изворни код Питона је крајње једноставан за одржавање.
- Велики број стандардних библиотека - Питонова колекција библиотека је портабилна и компатибилна на разним платформама на УНИКСу, Виндовсу и Мекинтошу.
- Режим (мод) интерактивности - Питон има подршку за режим интерактивности који дозвољава интерактивно тестирање и дибаговање делова кода.
- Портабилност - Питон може да ради на широком спектру хардверских платформи и има исти интерфејс на свим платформама.
- Проширивост - Можете да додајете модуле ниског нивоа у Питон интерпретер. Ови модули дају могућности програмеру да дода или подеси своје алате да би био ефикаснији.
- Базе података - Питон обезбеђује интерфејс ка свим главним базама података
- ГУИ програмирање - Питон подржава ГУИ апликације које могу да буду креиране и портоване на велики број система, библиотека и система прозора као што су Windows MFC, Macintosh, и X Window system Unix.
- Скалабилност - Питон обезбеђује бољу структуру и подршку за велике програме него скриптни језици у љусци.
Поред горе наведених карактеристика Питон има и дугу листу добрих карактеристика где треба истаћи:
- Подржава функционално и структурирано програмирање као што је ООП (Објектно оријентисано програмирање)
- Може да се користи као скриптни (командни) језик или да буде компајлиран у извршни код за велике апликације.
- Подржава врло високи ниво динамичких типова података и подржава проверу динамичких типова података
- Подржава аутоматско одстрањивање/ослобађање некоришћеног меморијског простора.
- Лако може да буде интегрисан C, C++, COM, ActiveX, CORBA, и Java.
|
|